ارتباط با ما 021-22430103

عوامل موثر بر قیمت سنگ آهن

3 دقیقه
4 دیدگاه
ایران تجارت
زمان مطالعه: 3 دقیقه

تعیین قیمت سنگ آهن

به طور معمول قیمت سنگ آهن به عوامل متعددی همچون میزان تورم، عرضه و تقاضا، نرخ دلار، تولید آهن و فولاد و همچنین قیمت هر کدام از آن‌ها در بازار وابسته می‌باشد. در ایران از اوایل دهه ۱۳۸۰ روش قیمت گذاری سنگ آهن دستوری گشت. تا این که اواسط این دهه صادرات به کشورهای خارجی مخصوصا چین رونق گرفت و کشور با معضلاتی همچون تفاوت فاحش قیمت بازار داخلی و خارجی مواجه شد. چیزی که قیمت گذاری سنگ آهن در سال‌های اخیر را به یک چالش و ضرورت برای صنعتگران این حوزه تبدیل کرده است.

تعیین قیمت دستوری متاسفانه باعث به وجود آمدن رانت می‌شود. رانتی که در برخی مواقع به ۱۳۸ درصد می‌رسد. این موضوع به نفع یک حلقه (تولید شمش) و به ضرر حلقه‌ی دیگر یعنی تولید سنگ آهن می‌باشد.

تعیین قیمت کنسانتره

تعیین قیمت کنسانتره و گندله بایستی مبنی بر سه هزینه باشد: ۱- هزینه سرمایه گذاری ۲- هزینه تبدیل و ۳- هزینه حمل و نقل. در نهایت نیز سود حلقه‌های زنجیره حساب می‌شود و در بخش‌های مختلف توزیع می‌گردد. در چنین شرایطی قیمت‌ها عادلانه و ماحصل کل عوامل موثر می‌باشند.

تعیین قیمت گندله

فولادی‌ها و سنگ آهنی‌ها در تعیین قیمت گندله اختلاف نظر زیادی دارند و اعتراض غالب آن‌ها بر درصد آن از شمش فولاد می‌باشد. فعالان حوزه سنگ آهن معتقدند که دولت اهمیت زیادی به سایر بخش‌ها می‌دهد در حالی که منافع سنگ آهن را نادیده می‌گیرد. دولت در این حوزه باید فرمولی را مطرح کند که طی آن تمام زنجیره‌ها بر اساس ارزش واقعی خود معامله شوند. اگرچه فرمولی هم از سوی دولت مطرح شده اما متاسفانه چندان مورد پسند اعضای صنعت نیست.

چیزی که صنعتگران داخلی برای قیمت گندله و همچنین کنسانتره در نظر دارند درصدی از FOB می‌باشد. یعنی نه ۱۶ درصدی که الان است و نه ۲۶ درصد جهانی.

تعیین قیمت آهن اسفنجی

قیمت آهن اسفنجی برای شرکت‌های فولادسازی اهمیت بسیار زیادی دارد. قیمت این محصول نیز وابسته به قیمت شمش فولاد خوزستان است. معمولا اعتبار قیمت‌های محاسبه شده برای آهن اسفنجی و حتی سایر مواد مشابه تنها تا چند روز است و مجدداً باید پروسه‌ ارزش‌گذاری انجام شود. بنابراین توجه به شرایط بازار، در کنار استفاده از فرمول‌ها و روش‌های محاسباتی ضروری می‌باشد.

جهت تعیین قیمت آهن اسفنجی باید در وهله‌ نخست از نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش فولاد خوزستان آگاه شوید. فراموش نکنید که از اطلاعات موثق و مورد تائید استفاده نمایید.

حدیثه تجارت امیران
حدیثه تجارت امیران

 نسبت قیمت سنگ آهن به دیگر مواد تشکیل دهنده فولاد

در حال حاضر قیمت مواد اولیه اصلی همچون سنگ آهن، آهن اسفنجی و گندله ضریبی از قیمت تعیین شده برای شمش فولاد خوزستان می‌باشد. که این مقدار نسبت به قیمت‌های جهانی بسیار پایین است. فولادی‌ها و تولید کنندگان شمش و میلگرد محصولات خود را به دلار و با نرخی نزدیک به نرخ جهانی می‌فروشند، در حالی که سنگ آهن را به تومان و بسیار ارزان می‌خرند. لذا بدیهی است که نحوه قیمت گذاری سنگ آهن داخلی به این روش چندان درست نیست و نیاز به اعمال اصلاحات متعددی دارد. کم بودن ارزش سنگ آهن نسبت به سایر فراورده‌ها می‌تواند کل زنجیره را دچار خسارت نماید. چرا که سنگ آهن اصلی‌ترین حلقه زنجیره است و مبنای نیاز سایر فرآورده‌ها را تشکیل می‌دهد.

فرمول قیمت گذاری سنگ آهن نسبت به سایر فراورده ها

در گذشته قیمت کنسانتره ۱۶.۵ درصد، قیمت گندله ۲۳.۵ درصد و قیمت آهن اسفنجی ۵۰ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان بود. اگرچه انتظار می‌رفت ورود سنگ آهن به بورس این اقتصاد دستوری را بشکند اما کماکان این روش نیز محدودیت‌های خود را دارد و این درصدها به ۲۰، ۲۷ و ۶۳ افزایش یافتند.

از سوی دیگر قیمت پایه محصولاتی همچون کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش فولادی ۱۶.۵، ۲۰، ۴۶ و ۸۶ درصد قیمت میلگرد می‌باشد.

جمع بندی

احتمالا تا کنون متوجه شده‌اید که ارزش‌گذاری زنجیره‌های این صنعت چقدر پیچیده و تا حدودی خارج از قاعده‌های پایدار است. لذا شاید در کنار دانستن محاسبه قیمت سنگ آهن یکی از بهترین راه‌های اطلاع از قیمت روز محصولات برقراری ارتباط با پلتفرم‌های آنلاین باشد. روش قیمت گذاری سنگ آهن تحت تاثیر عوامل متعددی می‌باشد. جالب است که در نهایت قیمت این متریال مادر بسیار پایین‌تر از سایر فراورده‌های آن تعیین می‌شود.

4 نظر ارسال شده

  • لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است..

  • لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

    • لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است..

  • لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.